Haber

İngiltere Dışişleri Bakanı Brezilya’da: BM Güvenlik Konseyi reform yapmalı

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Latin Amerika tipi kapsamında Kolombiya ve Şili’den sonra Brezilya’yı ziyaret etti.

Başkent Brasilia’da mevkidaşı Brezilya Dışişleri Bakanı Mauro Vieira ile bir araya gelen Cleverly, heyetler arası görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Brezilya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BM) kalıcı olarak yer almasını desteklediklerini belirten Cleverly, ülkenin küresel sahnede ve özellikle BM nezdinde daha yüksek bir sese sahip olmasını desteklediklerini ifade etti.

Zekice, BM’nin küresel düzeyde bugünkü değerini koruyabilmesi için Güvenlik Konseyi’nde “reformlar” yapılması gerektiğini kaydetti.

Cleverly, küresel güç dengelerinin güneye doğru kaydığı gerçeğini kabul ettiklerini vurgulayarak, “Bu, Birleşmiş Milletler dahil birçok kurum tarafından kabul edilmesi gereken bir gerçektir.” ifadesini kullandı.

Brezilya Dışişleri Bakanı Vieira da Cleverly’ye ziyareti için teşekkür ederek, BM reform müzakerelerini ilerletmek için birçok ülkeyle birlikte çalışacaklarını söyledi.

Amazon’un korunması için Londra’nın fon sağladığını hatırlatan Vieira, Brezilya halkı adına muadili Cleverly’ye şükranlarını dile getirdi.

Amazon ormanını ziyaret etmişti

Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva ile 21 Mayıs’ta Guaviare idari bölgesinde halka açık bir yere gelen Cleverly, dünyanın en keyifli tropik ekosistemlerinden biri olan “Cerro Azul Tabiat Parkı”nı ziyaret etti.

Leyva, basına yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Amazon ormanının Kolombiya’daki kısmı için 13 milyon pounddan fazla katkı yapacağını belirtti.

haber-yahsihan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu